APXA6R3ARA101ME60G
Nippon Chemi-Con
APXA6R3ARA101ME60G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APXA6R3ARA101ME60G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APXA6R3ARA101ME60G
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:NPCAP™-PXA
Ripple Current @ High Frequency:1.38A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-3366-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):35 mOhm
Detailed Description:100µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 35 mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF