APXA2R5ARA152MJC0S
Nippon Chemi-Con
APXA2R5ARA152MJC0S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APXA2R5ARA152MJC0S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APXA2R5ARA152MJC0S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM POLY 1500UF 2.5V SMD
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:NPCAP™-PXA
Ripple Current @ High Frequency:5.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):10 mOhm
Detailed Description:1500µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 10 mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1500µF