APXA160ARA181MHC0G
Nippon Chemi-Con
APXA160ARA181MHC0G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APXA160ARA181MHC0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APXA160ARA181MHC0G
Manufacturer United Chemi-Con
Description Cap Aluminum Polymer 180uF 16V 20% (8 X 12mm) SMD 0.016 Ohm 4360mA 2000h 105C T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18188 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:NPCAP™-PXA
Ripple Current @ High Frequency:4.36A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-3078-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):16 mOhm
Detailed Description:180µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 16 mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Capacitance:180µF