APTGT400U120D4G
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APTGT400U120D4G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APTGT400U120D4G
Manufacturer Microsemi
Description IGBT 1200V 600A 2250W D4
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 400A
Supplier Device Package:D4
Series:-
Power - Max:2250W
Package / Case:D4
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
NTC Thermistor:No
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Cies) @ Vce:28nF @ 25V
Input:Standard
IGBT Type:Trench Field Stop
Detailed Description:IGBT Module Trench Field Stop Single 1200V 600A 2250W Chassis Mount D4
Current - Collector Cutoff (Max):8mA
Current - Collector (Ic) (Max):600A