APT1608SURCK
Kingbright
APT1608SURCK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APT1608SURCK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APT1608SURCK
Manufacturer Kingbright
Description APT1608SURCK Red LED; 630 nm 1608 (0603) Clear; Rectangle Lens SMD package
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39282 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:645nm
Wavelength - Dominant:630nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.95V
Viewing Angle:120°
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:754-1123-2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:80mcd
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm
Lens Color:Colorless
Height (Max):0.75mm
Features:-
Detailed Description:Red 630nm LED Indication - Discrete 1.95V 0603 (1608 Metric)
Current - Test:20mA