APT15S20KCTG
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APT15S20KCTG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APT15S20KCTG
Manufacturer Microsemi
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:830mV @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200V
Supplier Device Package:TO-220 [K]
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):80ns
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 25A Through Hole TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:250µA @ 200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):25A