APHHS1005LSYCK/J3-PF
Kingbright
APHHS1005LSYCK/J3-PF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHHS1005LSYCK/J3-PF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APHHS1005LSYCK/J3-PF
Manufacturer Kingbright
Description LED YELLOW CLEAR 2SMD
(In US Dollars)
2000 pcs6000 pcs10000 pcs50000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:590nm
Wavelength - Dominant:590nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Viewing Angle:120°
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:754-2125-2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:20mcd
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 0.80mm x 0.50mm
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):0.60mm
Features:-
Detailed Description:Yellow 590nm LED Indication - Discrete 1.85V 0402 (1005 Metric)
Current - Test:2mA