APHF1608LSEEQBDZGKC
Kingbright
APHF1608LSEEQBDZGKC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHF1608LSEEQBDZGKC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APHF1608LSEEQBDZGKC
Manufacturer Kingbright
Description LED RGB CLEAR 4SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:630nm Red, 515nm Green, 460nm Blue
Wavelength - Dominant:621nm Red, 525nm Green, 465nm Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V Red, 2.65V Green, 2.65V Blue
Viewing Angle:140°
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Series:HELI Colour
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:4-SMD, No Lead
Other Names:754-2143-1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:15mcd Red, 70mcd Green, 10mcd Blue
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):0.60mm
Features:-
Detailed Description:Red, Green, Blue (RGB) 621nm Red, 525nm Green, 465nm Blue LED Indication - Discrete 1.8V Red, 2.65V Green, 2.65V Blue 4-SMD, No Lead
Current - Test:2mA Red, 2mA Green, 2mA Blue