APGA1602QBC/KA-5MAV
Kingbright
APGA1602QBC/KA-5MAV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APGA1602QBC/KA-5MAV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APGA1602QBC/KA-5MAV
Manufacturer Kingbright
Description LED BLUE CLEAR SMD R/A
(In US Dollars)
2000 pcs6000 pcs10000 pcs50000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:460nm
Wavelength - Dominant:463nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Viewing Angle:130°, 150°
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.90mm W
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, No Lead
Other Names:754-1821-2
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:20mcd
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.90mm
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):0.30mm
Features:-
Detailed Description:Blue 463nm LED Indication - Discrete 2.8V 2-SMD, No Lead
Current - Test:5mA