AP7344D-3018RH4-7
Diodes Incorporated
AP7344D-3018RH4-7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AP7344D-3018RH4-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AP7344D-3018RH4-7
Manufacturer Diodes Inc.
Description LDO Regulator Pos 3V/1.8V 0.3A 8-Pin X2-DFN1612 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30367 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.39V @ 300mA, 0.29V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V, 3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.25V
Supplier Device Package:X2-DFN1612-8
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-XFDFN Exposed Pad
PSRR:75dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:AP7344D-3018RH4-7DITR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 3V 300mA, 300mA X2-DFN1612-8
Current - Quiescent (Iq):140µA
Current - Output:300mA, 300mA