AP7343-15W5-7
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AP7343-15W5-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AP7343-15W5-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Description IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT25
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.44V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.25V
Supplier Device Package:SOT-25
Series:-
Protection Features:Over Current
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:75dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA SOT-25
Current - Quiescent (Iq):60µA
Current - Output:300mA