AP2213M-2.5TRG1
Diodes Incorporated
AP2213M-2.5TRG1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AP2213M-2.5TRG1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AP2213M-2.5TRG1
Manufacturer Diodes Inc.
Description LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A 8-Pin SOIC T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 64030 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):18V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
PSRR:75dB (100Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:AP2213M-2.5TRG1DI
AP2213M-2.5TRG1DI-ND
AP2213M-2.5TRG1DITR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA 8-SOIC
Current - Supply (Max):28mA
Current - Quiescent (Iq):180µA
Current - Output:500mA