AP2210K-3.3TRE1
Diodes Incorporated
AP2210K-3.3TRE1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AP2210K-3.3TRE1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AP2210K-3.3TRE1
Manufacturer Diodes Inc.
Description LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 5-Pin SOT-23 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 45762 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):13.2V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:75dB (100Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:AP2210K-3.3TRE1DI
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA SOT-23-5
Current - Supply (Max):15mA
Current - Quiescent (Iq):180µA
Current - Output:300mA