AP1159ADS11
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
AP1159ADS11
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AP1159ADS11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AP1159ADS11
Manufacturer Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Description IC REG LINEAR 1.1V 100MA SOT23-5
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):1.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):14V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:80dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:AP1159ADS11-ND
AP1159ADS11TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1V 100mA SOT-23-5
Current - Supply (Max):3.3mA
Current - Quiescent (Iq):192µA
Current - Output:100mA