AP1153ADS33
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
AP1153ADS33
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AP1153ADS33 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AP1153ADS33
Manufacturer Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Description IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
(In US Dollars)
3000 pcs6000 pcs15000 pcs30000 pcs75000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.36V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):14V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:80dB ~ 70dB (1kHz ~ 10KHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:AP1153ADS33 L
AP1153ADS33-L
AP1153ADS33-ND
AP1153ADS33TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA SOT-23-5
Current - Supply (Max):3.3mA
Current - Quiescent (Iq):145µA
Current - Output:100mA