AP1122KG-13
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AP1122KG-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AP1122KG-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description IC Reg Linear 1.2V 1A TO263-2
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14813 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):12V
Supplier Device Package:TO-263
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
PSRR:70dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC 1 Output 1A TO-263
Current - Quiescent (Iq):10mA
Current - Output:1A