AP1122DG-13
Diodes Incorporated
AP1122DG-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AP1122DG-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AP1122DG-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description LDO Regulator Pos 1.2V 1A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 44523 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 1A, 1.3V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):12V
Supplier Device Package:TO-252-3
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
PSRR:60dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:AP1122DG13
AP1122DGDITR
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 1A TO-252-3
Current - Quiescent (Iq):5mA
Current - Output:1A