AP1117E33G-13
Diodes Incorporated
AP1117E33G-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AP1117E33G-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AP1117E33G-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description AP1117 Series 3.3 V Fixed Output 1A Surface Mount LDO Regulator SOT-223
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39236 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):18V
Supplier Device Package:SOT-223-3
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-261-4, TO-261AA
PSRR:60dB (180Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:AP1117E33GDICT
Operating Temperature:-20°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A SOT-223-3
Current - Quiescent (Iq):10mA
Current - Output:1A