AML24GBA3AA01
Buy AML24GBA3AA01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AML24GBA3AA01
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:24V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:PC Pin
Switch Function:On-On
Series:AML24
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Mechanical Life:25,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:Incandescent
Features:-
Electrical Life:25,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch SPDT 3A (AC), 2A (DC) 125V Panel Mount, Snap-In
Current Rating:3A (AC), 2A (DC)