AML24FBE2AA05
Buy AML24FBE2AA05 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AML24FBE2AA05
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:24V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:Mom-Off-Mom
Series:AML24
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):28 VAC
Illumination Type, Color:Incandescent
Features:-
Electrical Life:25,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch SPDT 3A (AC), 2A (DC) 125V Panel Mount, Snap-In
Current Rating:3A (AC), 2A (DC)