AML24EBA3CA04
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AML24EBA3CA04 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AML24EBA3CA04
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:24V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:PC Pin
Switch Function:On-On-On
Series:AML24
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:25,000 Cycles
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:-
Electrical Life:25,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch DPDT 3A (AC), 2A (DC) 125V Panel Mount, Snap-In
Current Rating:3A (AC), 2A (DC)