AM51631C63N-A
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AM51631C63N-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AM51631C63N-A
Manufacturer Panasonic
Description SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 125V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switch Function:Off-Mom
Series:AM5
Release Force:60gf
Pretravel:0.063" (1.6mm)
Packaging:Bulk
Overtravel:0.035" (0.9mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Operating Position:0.602" (15.3mm)
Operating Force:320gf
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:10,000,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Cadmium Free
Electrical Life:100,000 Cycles
Differential Travel:0.020" (0.5mm)
Current Rating:16A (AC), 600mA (DC)