ALSR017K500JE12
Dale / Vishay
ALSR017K500JE12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ALSR017K500JE12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ALSR017K500JE12
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 7.5K OHM 1W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
Series:ALSR
Resistance:7.5 kOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:ALSR-1-7.5K
ALSR1J-7.5K
Operating Temperature:-65°C ~ 250°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:7.5 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound