ALS70H123QM350
KEMET
ALS70H123QM350
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ALS70H123QM350 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ALS70H123QM350
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
(In US Dollars)
48 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Series:ALS70
Ripple Current @ Low Frequency:21.9A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency:29.7A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:14 mOhms
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):21 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:12000µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:12000µF