ALS70C363NT200
KEMET
ALS70C363NT200
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ALS70C363NT200 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ALS70C363NT200
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 36000UF 20% 200V SCREW
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Series:ALS70
Ripple Current @ Low Frequency:26.2A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency:30.5A @ 10kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:12 mOhms
Height - Seated (Max):8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):14 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:36000µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:36000µF