ALS70A274NT063
KEMET
ALS70A274NT063
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ALS70A274NT063 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ALS70A274NT063
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 270000UF 20% 63V SCREW
(In US Dollars)
48 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Series:ALS70
Ripple Current @ Low Frequency:34.2A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency:35.5A @ 10kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:8 mOhms
Height - Seated (Max):8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):7 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:270000µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:270000µF