ALS70A134KE025
KEMET
ALS70A134KE025
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ALS70A134KE025 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ALS70A134KE025
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 130000UF 20% 25V SCREW
(In US Dollars)
96 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Series:ALS70
Ripple Current @ Low Frequency:17.5A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency:18.5A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:16 mOhms
Height - Seated (Max):3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):17 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:130000µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:130000µF