ALS30A152KF450
KEMET
ALS30A152KF450
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ALS30A152KF450 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ALS30A152KF450
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 63 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.008" Dia x 4.134" H (51.00mm x 105.00mm)
Series:ALS30
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Other Names:399-7567
A331LM152M450A
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Impedance:65 mOhms
Height - Seated (Max):-
ESR (Equivalent Series Resistance):93 mOhm
Detailed Description:1500µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 93 mOhm 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1500µF