ALM65US48C2-8
XP Power
ALM65US48C2-8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ALM65US48C2-8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ALM65US48C2-8
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 65W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Weight:0.68 lb (308.44g)
Voltage - Output:48V
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Size / Dimension:4.94" L x 2.19" W x 1.32" H (125.5mm x 55.5mm x 33.5mm)
Series:ALM65 (65W)
Region Utilized:International
Power (Watts):65W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Other Names:1470-3147
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:210mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C8
Form:Desktop (Class II)
Efficiency:Level VI
Detailed Description:48V 65W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):1.35A
Cord Length:35.4" (0.9m)