AKT4R1122001
Panasonic
AKT4R1122001
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AKT4R1122001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AKT4R1122001
Manufacturer Panasonic
Description CNTRL TEMP REL/VOLT OUT 100-240V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:0.243 lb (110.22g)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Type:Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PL-II, R, S, T, W)
Termination Style:Screw Terminal
Series:KT4R
Panel Cutout Dimensions:Square - 45.00mm x 45.00mm
Output Type:Relay (2), Voltage (External SSR)
Operating Temperature:-10°C ~ 55°C
Number Of Characters Per Row:4, 4
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Range:-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features:-
Display Type:LED - Dual Color Characters
Display Characters - Height:0.488" (12.40mm), 0.347" (8.80mm)
Detailed Description:Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PL-II, R, S, T, W) 100 ~ 240VAC Panel Mount