AKT42122001
Panasonic
AKT42122001
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AKT42122001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AKT42122001
Manufacturer Panasonic
Description CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:0.287 lb (130.18g)
Voltage - Supply:24VAC/DC
Type:Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Termination Style:Screw Terminal
Series:KT4
Panel Cutout Dimensions:Square - 45.00mm x 45.00mm
Output Type:Relay, Voltage (External SSR)
Operating Temperature:0°C ~ 50°C
Number Of Characters Per Row:4, 4
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Range:-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features:-
Display Type:LED - Dual Color Characters
Display Characters - Height:0.401" (10.20mm), 0.347" (8.80mm)