AKR200C420L
LEM USA, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AKR200C420L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AKR200C420L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AKR200C420L |
|---|---|
| Manufacturer | LEM USA, Inc. |
| Description | CURR SENSE XFMR 200A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $383.24 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | - |
|---|---|
| Type: | Non-Invasive (Solid Core) |
| Turns Ratio - Primary:Secondary: | - |
| Termination Style: | - |
| Size / Dimension: | 3.500" L x 2.181" W (88.90mm x 55.40mm) |
| Series: | AKR |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | Q7109347 |
| Mounting Type: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.933" (23.70mm) |
| Frequency Range: | 10Hz ~ 400Hz |
| Energy Time (E.T.): | - |
| Detailed Description: | 200A Current Sense Transformer 10Hz ~ 400Hz |
| DC Resistance (DCR): | - |
| Current Ratio: | - |
| Current Rating: | 200A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AKR200C420L, use the request quote form to request AKR200C420L pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AKR200C420L.The price and lead time for AKR200C420L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AKR200C420L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

