AK9256ANK
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK9256ANK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK9256ANK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK9256ANK |
|---|---|
| Manufacturer | Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor |
| Description | DUAL 14-BIT 0.54MSPS ZDS-NS ADC |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.63 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 3 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 630k |
| Reference Type: | External |
| Ratio - S/H:ADC: | 0:1 |
| Package / Case: | 16-QFN |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Inputs: | 2 |
| Number of Bits: | 14 |
| Number of A/D Converters: | 2 |
| Input Type: | Differential, Pseudo-Differential |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 16-QFN (3x3) |
| Data Interface: | - |
| Configuration: | ADC |
| Architecture: | SAR |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK9256ANK, use the request quote form to request AK9256ANK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK9256ANK.The price and lead time for AK9256ANK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK9256ANK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
