AK6-030C-12
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK6-030C-12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK6-030C-12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK6-030C-12 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Description | TVS DIODE 30VWM 90VC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 12 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $22.20 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 32V |
|---|---|
| Voltage - Breakover: | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min): | 30V |
| Voltage - Breakdown: | Axial |
| Type: | Zener |
| Series: | AK6 |
| RoHS Status: | Bulk |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | - |
| Power - Peak Pulse: | 6000A (6kA) (8/20µs) |
| Polarization: | Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) |
| Other Names: | AK6-030C-12LF AK6-030C-12LF-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | AK6-030C-12 |
| Description: | TVS DIODE 30VWM 90VC AXIAL |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 90V |
| Capacitance @ Frequency: | 11nF @ 10kHz |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK6-030C-12, use the request quote form to request AK6-030C-12 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK6-030C-12.The price and lead time for AK6-030C-12 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK6-030C-12.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

