AK4958EG
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK4958EG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK4958EG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK4958EG |
|---|---|
| Manufacturer | AKM Semiconductor |
| Description | IC Stereo Codec 24 Bit 32BGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.761 | $0.687 | $0.619 | $0.606 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 1.6 V ~ 2 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.8 V ~ 3.6 V |
| Type: | Stereo Audio |
| Supplier Device Package: | 32-BGA (3.5x3.5) |
| Sigma Delta: | No |
| Series: | - |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ: | - |
| Resolution (Bits): | 24 b |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 32-VFBGA |
| Other Names: | 974-1066-2 |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Number of ADCs / DACs: | 1 / 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ: | - |
| Detailed Description: | Stereo Audio Interface 24 b Serial 32-BGA (3.5x3.5) |
| Data Interface: | Serial |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK4958EG, use the request quote form to request AK4958EG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK4958EG.The price and lead time for AK4958EG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK4958EG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

