AK4187AKT
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK4187AKT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK4187AKT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK4187AKT |
|---|---|
| Manufacturer | Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor |
| Description | IC TOUCH SCREEN CTLR RES 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Reference: | Internal |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Touchscreen: | 4 Wire Resistive |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Series: | - |
| Resolution (Bits): | 12 b |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C, Serial |
| Detailed Description: | Touchscreen Controller, 4 Wire Resistive 12 bit I²C, Serial Interface 16-TSSOP |
| Current - Supply: | 240µA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK4187AKT, use the request quote form to request AK4187AKT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK4187AKT.The price and lead time for AK4187AKT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK4187AKT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
