AK1110AEU50
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK1110AEU50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK1110AEU50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK1110AEU50 |
|---|---|
| Manufacturer | Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 5V/5V 220MA 10PLP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.585 | $0.556 | $0.535 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.6V @ 200mA, 0.6V @ 100mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V, 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 14V |
| Supplier Device Package: | 10-PLP-2725 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Thermal Shutdown |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-UFDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 83dB ~ 70dB (1kHz ~ 1MHz), 100dB ~ 76dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | AK1110AEU AK1110AEU50TR AK1110AEUTR AK1110AEUTR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Regulators: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 5V, 5V 220mA 10-PLP-2725 |
| Current - Supply (Max): | 7mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 5mA |
| Current - Output: | 220mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK1110AEU50, use the request quote form to request AK1110AEU50 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK1110AEU50.The price and lead time for AK1110AEU50 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK1110AEU50.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


