AK09918C
Asahi Kasei
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK09918C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK09918C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK09918C |
|---|---|
| Manufacturer | Asahi Kasei |
| Description | Hall Effect Sensor 1.8V 4-Pin WLCSP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.761 | $1.589 | $1.433 | $1.402 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 1.95 V |
|---|---|
| Technology: | Hall Effect |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | - |
| Sensing Range: | ±4.9mT |
| Resolution: | 16 b |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 4-UFBGA, WLCSP |
| Output Type: | I²C |
| Other Names: | 974-1155-2 AK09918C-L |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Internal Magnet |
| Detailed Description: | Hall Effect Sensor X, Y, Z Axis |
| Current - Supply (Max): | 4mA |
| Current - Output (Max): | - |
| Bandwidth: | - |
| Axis: | X, Y, Z |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK09918C, use the request quote form to request AK09918C pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK09918C.The price and lead time for AK09918C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK09918C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

