AISM-1812-181K-T
Abracon Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AISM-1812-181K-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AISM-1812-181K-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AISM-1812-181K-T |
|---|---|
| Manufacturer | Abracon LLC |
| Description | FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.188 | $0.144 | $0.136 | $0.128 | ||
| 12500 pcs | 25000 pcs | 50000 pcs | |||
| $0.124 | $0.12 | $0.116 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Breakdown: | 1812 |
|---|---|
| Usage: | Unshielded |
| Type: | Wirewound |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Series: | AISM-1812 |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ratings: | - |
| Polarization: | 1812 (4532 Metric) |
| Other Names: | AISM-1812-181K-TTR AISM1812181KT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | AISM-1812-181K-T |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.80mm) |
| Hardware Type: | 180µH |
| Frequency - Test: | 5MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 9.5 Ohm Max |
| Expanded Description: | 180µH Unshielded Wirewound Inductor 102mA 9.5 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ±10% |
| Diameter - Shoulder: | 40 @ 796kHz |
| Description: | FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM |
| Delay Time: | 796kHz |
| DC Resistance (DCR): | - |
| Current Rating: | 102mA |
| Current - Saturation: | Ferrite |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AISM-1812-181K-T, use the request quote form to request AISM-1812-181K-T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AISM-1812-181K-T.The price and lead time for AISM-1812-181K-T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AISM-1812-181K-T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
