AIS1120SXTR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AIS1120SXTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AIS1120SXTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AIS1120SXTR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | MEMS ACCELERATION SENSOR: SINGLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.189 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.13 V ~ 3.47 V |
|---|---|
| Type: | Digital |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Sensitivity (mV/g): | - |
| Sensitivity (LSB/g): | 68 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | SPI |
| Other Names: | 497-17054-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Bandwidth |
| Detailed Description: | Accelerometer X Axis ±120g 400Hz 8-SOIC |
| Bandwidth: | 400Hz |
| Axis: | X |
| Acceleration Range: | ±120g |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AIS1120SXTR, use the request quote form to request AIS1120SXTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AIS1120SXTR.The price and lead time for AIS1120SXTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AIS1120SXTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

