AIML-0402-2R7K-T
Abracon Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AIML-0402-2R7K-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AIML-0402-2R7K-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AIML-0402-2R7K-T |
|---|---|
| Manufacturer | Abracon Corporation |
| Description | FIXED IND 2.7UH 10MA 2 OHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Multilayer |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Supplier Device Package: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Shielding: | Shielded |
| Series: | AIML-0402 |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | 20 @ 10MHz |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Other Names: | 535-11586-2 AIML-0402-2R7K-T-ND AIML04022R7KT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 10MHz |
| Inductance: | 2.7µH |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 22MHz |
| Detailed Description: | 2.7µH Shielded Multilayer Inductor 10mA 2 Ohm Max 0402 (1005 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 2 Ohm Max |
| Current Rating: | 10mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AIML-0402-2R7K-T, use the request quote form to request AIML-0402-2R7K-T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AIML-0402-2R7K-T.The price and lead time for AIML-0402-2R7K-T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AIML-0402-2R7K-T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
