AIM5D10B060M1
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AIM5D10B060M1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AIM5D10B060M1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AIM5D10B060M1 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | IPM 3-PHASE IGBT 600V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 90 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.315 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2V @ 15V, 5A |
| Supplier Device Package: | 23-DIP |
| Series: | - |
| Power - Max: | 23W |
| Package / Case: | 23-PowerDIP Module (0.748", 19.00mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor: | No |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input: | Standard |
| IGBT Type: | Trench |
| Detailed Description: | IGBT Module Trench Full Bridge Inverter 600V 10A 23W Through Hole 23-DIP |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 10A |
| Configuration: | Full Bridge Inverter |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AIM5D10B060M1, use the request quote form to request AIM5D10B060M1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AIM5D10B060M1.The price and lead time for AIM5D10B060M1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AIM5D10B060M1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

