AIKW40N65DF5XKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AIKW40N65DF5XKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AIKW40N65DF5XKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AIKW40N65DF5XKSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | IGBT Trench 65 V 74 A 25 W Through Hole PG-TO247-3-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.413 | $6.691 | $6.035 | $5.904 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 650V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.1V @ 15V, 40A |
| Test Condition: | 400V, 20A, 15 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 19ns/165ns |
| Switching Energy: | 350µJ (on), 100µJ (off) |
| Supplier Device Package: | PG-TO247-3 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101, Trenchstop™ 5 |
| Power - Max: | 250W |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Other Names: | SP001346782 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 39 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | Trench |
| Gate Charge: | 95nC |
| Detailed Description: | IGBT Trench 650V 74A 250W Through Hole PG-TO247-3 |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 120A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 74A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AIKW40N65DF5XKSA1, use the request quote form to request AIKW40N65DF5XKSA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AIKW40N65DF5XKSA1.The price and lead time for AIKW40N65DF5XKSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AIKW40N65DF5XKSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

