AIH20B300N-L
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AIH20B300N-L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AIH20B300N-L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AIH20B300N-L |
|---|---|
| Manufacturer | Astec America (Artesyn Embedded Technologies) |
| Description | DC DC CONVERTER 12V 250W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $191.32 | $188.238 | $185.153 | $172.809 | $166.638 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Input (Min): | 250V |
| Voltage - Input (Max): | 420V |
| Type: | Isolated Module |
| Size / Dimension: | 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm) |
| Series: | AIH |
| Power (Watts): | 250W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | 454-1441 AIH20B300N-L-ND AIH20B300NL |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 100°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OVP |
| Efficiency: | 86% |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20.8A 250V - 420V Input |
| Current - Output (Max): | 20.8A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AIH20B300N-L, use the request quote form to request AIH20B300N-L pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AIH20B300N-L.The price and lead time for AIH20B300N-L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AIH20B300N-L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

