AIF40C300N-NTL
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
AIF40C300N-NTL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AIF40C300N-NTL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AIF40C300N-NTL
Manufacturer Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Description DC DC CONVERTER 15V 600W
(In US Dollars)
64 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Input (Min):250V
Voltage - Input (Max):420V
Type:Non-Isolated PoL Module
Size / Dimension:4.60" L x 2.40" W x 0.55" H (116.8mm x 61.0mm x 14.0mm)
Series:AIF
Power (Watts):600W
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Other Names:454-1373
AIF40C300NNTL
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OVP
Efficiency:90%
Detailed Description:Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 15V 40A 250V - 420V Input
Current - Output (Max):40A