AHRF1000
Hamlin / Littelfuse
AHRF1000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHRF1000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHRF1000
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:10.5s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
Series:PolySwitch®, AHRF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):15 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):5.1 mOhms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:AHRF1000HF
RF3349-000
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.400" (10.15mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 10A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):20.5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):10A