AHRF1000-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHRF1000-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AHRF1000-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 10.5s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.689" Dia x 0.118" T (17.50mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, AHRF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 15 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 5.1 mOhms |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | AHRF1000-2-ND AHRF1000-2TR AHRF10002 AHRF1000TR AHRF1000TR-ND C15082-000 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Lead Spacing: | 0.400" (10.15mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.043" (26.50mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 10A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 20.5A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 10A |