AHP500JB-0R68
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHP500JB-0R68 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHP500JB-0R68
Manufacturer Yageo
Description RESISTOR CHASSIS MOUNT 0.68 OHM
(In US Dollars)
1080 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Size / Dimension:0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Series:AHP
Resistance:680 mOhms
Power (Watts):5W
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Wire Leads
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:680 mOhms ±5% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor