AHM250PS24T
XP Power
AHM250PS24T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHM250PS24T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHM250PS24T
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
Data sheet
Weight:2.3 lbs (1kg)
Voltage - Output:24V
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Size / Dimension:8.80" L x 3.48" W x 1.45" H (223.0mm x 88.5mm x 37.0mm)
Series:AHM250 (250W)
Region Utilized:International
Power (Watts):250W
Polarization:-
Output Connector:Rectangular, 6 Position
Other Names:1470-1061
AHM250PS24-T
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level V
Detailed Description:24V 250W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):10.41A
Cord Length:35.4" (0.9m)