AHM150PS12C2-8
XP Power
AHM150PS12C2-8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHM150PS12C2-8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHM150PS12C2-8
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:1.3 lbs (589.7g)
Voltage - Output:12V
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Size / Dimension:7.80" L x 3.15" W x 1.45" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
Series:AHM150 (150W)
Region Utilized:International
Power (Watts):150W
Polarization:-
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Other Names:1470-1031
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C8
Form:Desktop (Class II)
Efficiency:Level V
Detailed Description:12V 150W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):12.5A
Cord Length:35.4" (0.9m)